Utskriftsdatum: 22 May 2017

Ekonomiavdelningen

Ekonomiavdelningen arbetar med kommunens budget, bokslut, uppföljning och redovisning. Avdelningen samordnar också kommunens in- och utbetalningar, kravverksamhet, försäkringar, fonder, upphandlingar samt finansfrågor.

Du hittar ekonomiavdelningen på tredje våningen i Stadshuset.

Kontaktuppgifter:

Tf ekonomichef, controller Linda Kjellin tel. 0485-880 13
Upphandlingsansvarig
e-post linda.kjellin@borgholm.se 

Controller Mattias Sundman tel. 0485-880 24
Redovisning, försäkringsfrågor, fonder, ekonomisystem, vägbidrag.
e-post mattias.sundman@borgholm.se

Controller Joakim Rödin tel. 0485-882 20
Socialförvaltningen, bilar
e-post joakim.rodin1@borgholm.se 

Controller Felipe Hernandez tel. 0485-882 02
Utbildningsförvaltningen, samhällsbyggnadsförvaltningen, e-handel
e-post felipe.hernandez@borgholm.se

Controller My Nilsson tel. 0485- 880 22
Kommunstyrelsen, Borgholms Slott, socialförvaltningen (äldreomsorgen)
e-post my.nilsson@borgholm.se

Controller Kristian Kijewski tel. 0485-880 28
Fastigheter, investeringar, upphandling
e-post: kristian.kijewski@borgholm.se

Controller Linda Andreen – Barnledig fr.o.m. 161215

Ekonomiassistent Viola Ottosson tel. 0485-880 26
Kundfakturor, leverantörsfakturor, kravverksamhet, elektroniska fakturor.
e-post viola.ottosson@borgholm.se

Ekonomiassistent Berit Johansson tel. 0485-880 23
Leverantörsfakturor, kassaredovisning
e-post berit.johansson@borgholm.se

Fritidsassistent Irene Nilsson tel. 0485-880 35
Avtalsregister, lotteritillstånd, leverantörsfakturor
e-post irene.nilsson@borgholm.se