Kontakta oss

Feriearbetarna ser till att det är rent på gator och torg: Vi hade inte klarat oss utan dem!

Publicerat

Just nu har vi glada, engagerade feriearbetare ute på gator, torg och i parker.  Det är tack vare dem som kommunen håller sig ren och trivsam även under sommarmånaderna. De plockar skräp, tömmer papperskorgar och ser till att det är rent. Oftast befinner de sig där det är som mest folk eftersom det finns mest skräp att plocka där. Victor är en av de som feriearbetar och han trivs bra med jobbet.

– Det är rätt kul, det är lugnt och skönt och man får vara utomhus, säger han.

Rasmus, Liam och Anton feriearbetar också och för de är en stor fördel att de tjänar pengar.

– Det är ganska lätt jobb och man tjänar pengar, så det är jätteskönt, konstaterar de.

Feriearbetarna är uppdelade i två grupper, ena gruppen jobbar förmiddag och den andra på eftermiddagarna. Hans Gustafsson är gata/parkchef och är väldigt nöjd med allas arbete:

–  Vi hade verkligen inte klarat oss utan dem! Jag är otroligt imponerad över att de är så duktiga och jobbar på så bra, säger han.

Senast redigerad: 01 juli 2025