Storstadsparet startade blomstercafé: ”Himlen känns blåare här”
Emma Byström och Kristian Skald bor i Högsrum och driver för tredje sommaren i rad blomstercafét Änglavakt. De kommer båda från Stockholm men längtan efter närheten till natur, blommor och möjligheten att bedriva en verksamhet hemifrån ledde familjen till villan i Borgholms kommun.
Att det skulle bli Borgholms kommun var inte självklart i början men efter att ha kollat runt på olika ställen i södra Sverige kändes Öland som den perfekta platsen.
”Jag är ju själv sommarölänning, och vi kände att vi skulle få bäst sammanhang här. Sommarsäsongen gör att det finns alla möjligheter att bedriva ett café här hemma, men vi har också nära till Borgholm eller Kalmar om vi vill komma lite närmre stadslivet”, förklarar Emma.
Änglavakt är i dagsläget ett blomstercafé med hembakat fika och mysig trädgårdsmiljö men tankar på att kunna ha alkoholservering och lokala gäster som delar med sig av berättelser, livshistoria eller annan kuriosa finns också.
”Vi känner ju att potentialen verkligen finns här och hittills har vi fått väldigt fint stöd från kommunen med allt från bygglov till vilka tillstånd vi behöver ha och hur man behöver gå till väga”, säger Kristian.
Barn är så välkomna här
Parets treåriga son föddes efter flytten till Högsrum och går nu på förskola i närheten. Tillgången till bra förskola är ett stort plus berättar Emma.
”Barn är så välkomna här, de får ta plats och till exempel biblioteken anordnar många event för barn vilket vi uppskattar. På förskolan är de ofta ute i naturen och det är inte så stora grupper, så barnen känner sig sedda och hörda och det tycker vi är väldigt positivt”, säger hon.
Men vad är då det bästa med att bo på Öland?
”Det bästa är nog ändå att himlen oftare är blå här, i Stockholm är den oftast grå känns det som”, skrattar Kristian.